To jest przestrzeń dla uczestników projektu oraz dla prowadzących.

Jeżeli posiadasz hasło dostępu – zapraszamy:

Jeżeli brałaś/brałeś udział w Akademii, a zapomniałeś hasła – napisz do nas, pomożemy 🙂

Odwiedź nasze profile:

Projekt: Małopolska Akademia Relacji MAMDAR.pl

Adresatami projektu są uczniowie ostatnich klas szkół średnich oraz studenci, którzy chcą świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzję o małżeństwie, założeniu rodziny lub mają dylematy związane z podjęciem takiego zobowiązania.

Celem projektu jest stworzenie programu afirmującego małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny zawierany na całe życie z otwartością na bycie rodzicem.

W ramach projektu zrealizowanych zostanie:

  • 40 godzin zajęć edukacyjnych – warsztaty dla młodych, (dwie dwudniowe sesje),
  • samodzielna praca uczestników na udostępnionych materiałach,
  • zebranie od uczestników informacji zwrotnych na temat treści, dobranych metod oraz sposobu prowadzenia zajęć,
  • konsultacje eksperckie (z ekspertami w dziedzinie budowania relacji, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, rozwoju potencjału osobistego),
  • modyfikacja scenariuszy zajęć,
  • publikacja przeznaczona do szerokiego zastosowania dla młodych dorosłych (szkoły, grupy zamknięte i otwarte).

Nasze podstawowe założenie:

Każdy człowiek pragnie miłości i stara się realizować to pragnienie najlepiej, jak potrafi.

Przyjmujemy, że wśród najważniejszych warunkami trwałości małżeństwa są: świadome podjęcie decyzji (znajomość swojego potencjału oraz ograniczeń), posiadanie realistycznych oczekiwań wobec małżeństwa, umiejętność dobrego komunikowania się (traktowanie drugiej osoby z szacunkiem) oraz gotować do wzajemnego przebaczania.Zawartość merytoryczna sesji:

– bloki zajęć na sesjach stacjonarnych:

1. Co to jest małżeństwo?

(pytania ukierunkowujące: Czym jest miłość i co miłością nie jest, jak ją rozwijać, budować? Co to jest miłość małżeńska? Czym różni się od innych miłości? Co jest istotą przysięgi małżeńskiej czyli ślubu? Jakie są w ogóle formuły przysiąg? Jaką przysięgę sam bym zaproponował? Co to jest wierność? Co to jest uczciwość małżeńska? Jaki sens ma „nie opuszczę cię aż do śmierci”? Warunki trwałego małżeństwa?).

2. Czy małżeństwo jest wartością?

(pytania ukierunkowujące: Jakie są argumenty współczesnej kultury medialnej – że to nie jest wartość? Jakie kontrargumenty można wskazać przeciw deprecjacji wartości małżeństwa? Po co ludzie się żenią i za mąż wychodzą? Co można zyskać decydując się na małżeństwo? Dlaczego warto? Jak jest wizerunek rodziny w przestrzeni publicznej – jakie są naciski na rodzinę?).

3. Jakie są etapy rozwoju małżeństwa (dynamika relacji w małżeństwie i rodzinie)?

(pytania ukierunkowujące: Jakie są etapy rozwoju miłości małżeńskiej, rozwoju rodziny? Jaką rodzinę chcę tworzyć docelowo? Jaką mam wizję końca swych starań? Co chcę finalnie osiągnąć? Do czego chcę dotrzeć? Przez jakie etapy będę musiał przejść? Po co nam dzieci? Co się zmienia gdy pojawiają się dzieci ?).

4. Co buduje małżeństwo?

(pytania ukierunkowujące: Jak radzić sobie z emocjami? Jak dobrze się komunikować – bariery, skuteczna komunikacja, sposoby komunikacji? Czy kobiety i mężczyźni są różni? Jak nasze osobowości i charaktery wpływają na relacje w małżeństwie i rodzinie? Jakie mamy potrzeby i oczekiwania odnośnie małżeństwa i drugiej osoby? Jakie mamy wartości i jak wpływają one na nasze decyzje i sposób funkcjonowania w małżeństwie? Jak rozwijać więź w małżeństwie? Co mam robić, aby osiągnąć sukces w budowie małżeństwa i rodziny?).

5. Jak pracować nad sobą, aby lepiej budować małżeństwo? Jak przezwyciężać kryzysy?

(pytania ukierunkowujące: Jakie rozwijać sprawności i umiejętności budujące małżeństwo?

Jak zapanować nad złością i złym słowem? Jak przezwyciężyć poczucie krzywdy i przebaczać? Jak identyfikować przekonania niszczące małżeństwo i jak je modyfikować? Jak rodzić sobie w sytuacji konfliktu? Skąd się biorą kryzysy w małżeństwie – jakie są przyczyny kryzysów, jak sobie z nimi radzić? Gdzie możemy szukać pomocy? Jak nie powielać błędów naszych rodziców? Jak powtarzać i utrwalać dobre doświadczenia z naszych rodzin? Jak budować małżeństwo mimo przeciwności i kryzysów?).

6. Jak dobrze wybrać żonę? Jak dobrze wybrać męża?

(pytania ukierunkowujące: Co nas łączy? Jakie każdy z nas ma marzenia, aspiracje, zainteresowania? Jak możemy się wspierać? Jak wyglądać będą nasze relacje z rodziną generacyjną, przyjaciółmi i znajomymi? Jak podjąć właściwą i świadomą decyzję o wyborze współmałżonka, do której możemy się później odwoływać? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?).

Każdy blok określony jest przez główne pytania/problemy, nad którymi będziemy dokonywać refleksji.

Zajęcia prowadzone będą metodą warsztatową, angażującą uczestników, bazującą na ich osobistych doświadczeniach.

Schemat zajęć:

  • (krótki) wykład wprowadzający,
  • warsztat edukacyjny,
  • omówienie zaangażowania, treści, przebiegu,
  • wskazania do modyfikacji treści i formy.

Uczestnicy zajęć warsztatowych otrzymają dostęp (hasło) do podstrony (https://mamdar.pl/index.php/akademicy/), na której będą systematycznie dodawane materiały poszerzające wiedzę (teksty, podcasty, video) oraz uzupełniające bazę kontaktów (do miejsc w sieci i realu), w których absolwenci szkolenia będą mogli uzyskać specjalistyczną pomoc, w obszarach dla siebie trudnych.

Na podstronie będą również materiały (testy, ankiety, zestawy pytań, filmiki itp.), które pomogą osobom będącym w związku lepiej poznać druga stronę, a co za tym idzie bardziej świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzję o małżeństwie.

Całość udziału w projekcie jest dla uczestników nieodpłatna.

Projekt realizuje Instytut Rozwoju Społecznego (http://irs.edu.pl),a finansowany jest z budżetu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu ds Polityki Demograficznej,w konkursie Po pierwsze Rodzina!

Pierwsze zajęcia planowane są na 28-29 października 2022 roku, w hotelu Na Wierzynka, w Wieliczce.